Güzellik Salonu V1
 
 
Om Spa

Bugüne bak!
Çünkü O, Hayattır.
Hayatın kendisidir.
Onun sade akışında yatar,
Varoluşun gerçekleri ve doğruları,
Gelişimin zevki,
Hareketin mükemmelliği,
Gücün parıltısı…
Dün,  sadece bir anıdır
Ve yarın sadece bir rüya…
Ama iyi yaşanan bugün,
Her dünü mutlu bir anı
Ve her yarını umut dolu bir rüya yapar.
Bu yüzden bugüne iyi bak!

 KALİDASA

 

YOGA NEDİR?

Yoga, bir din, politik hareket ya da inanç değildir. Çeşitliliğe uyum katmanın bir yoludur. Tüm kültür, inanç ve milletlere saygılıdır. İnsanlığın yüksek güdüleri olan şevkat ve barışı besler.

İnsanın, yaratıcısının bir aynası-sağlıklı, mutlu, hareketli ve akıllı-olarak yaratıldığı ve olumlu yaşayarak kendini sürekli geliştirmeye çalıştığı söylenir. Zihinsel ve bedensel olarak sağlıklı olmak ve canlılık,  insan yaşamının doğal özellikleridir. Bunlar insanın doğuştan hakkıdır. Oysa insanlık bu düşünce yolundan çıkmışa benziyor. Bugünün insan yaşamı, bedensel, zihinsel ya da psikolojik olarak hastalık veya acıdan kaçınmayı imkansız görerek, bunları normal kabul eden bir yaklaşımı yansıtmaktadır. Olumsuz şartlanmalar, alışkanlıklar ve düşünceler böylece insanın hayat beklentisini kısaltmıştır.

Binlerce yıl önce yaşamış filozof ve bilgeler, fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak daha bütünsel bir insan olma yolunda bilimsel bir yöntem olan yogayı yarattılar. “Yoga” deyimi, Sanskrit dilinde “Birlik” ya da “Hizmet” anlamına gelen Yuk kökünden gelmektedir. Bu deyim yaradılışın tüm yönlerinin denge ve uyumunu simgelerken, aynı zamanda da zihnin durmaksızın yarattığı dürtü ve eğilimlerin yüksek benliğin boyundurluğu ve hizmeti altına girmesini ima eder.

Yoganın çok farklı uygulamaları olmasına rağmen, Batılı öğrenciler için en uygun olanı,  fiziksel bedeni başlangıç noktası olarak alan yöntemdir.

Bu Hatha Yoga’dır. Ha ve tha heceleri pozitif ve negatif enerjinin akışı anlamında güneş ve ayı temsil ederler. Bu enerjilerin dengede olması sağlıklı olmamıza, dengesizlik  ise hastalığa neden olur. Hatha Yoga, sadece fiziksel egzersizler içermese de –bu jimnastikten farksız olurdu-fiziksel dayanıklılık sağlayan bütünsel bir sistemdir. Hatha Yoga, bilinçli beden egzersizleriyle, hayat gücünün vücudun her noktasına-her kas, eklem, bez ve sinire-yönlendirilmesinden oluşur. Duruşların ve nefes tekniklerinin birleşik etkisi, bedendeki zehir veya toksinlerin atılarak bedenin canlılık kazanması ve sinir sisteminin gelişmesini sağlar. Kendinizi daha enerjik ama rahatlamış hissetmeye başlayacaksınız. Gerginlikten kurtularak modern yaşamın artan gereklilikleriyle daha kolay başa çıkacaksınız.

Ancak Hatha Yoga’nın başka yararları da vardır. Endokrin faaliyetini uyararak (endokrin salgıları duyguların üretilmesinde en önemli rolü oynar)Hatha Yoga duyguların düzenlenmesi ve dengelenmesine önemli bir katkıda bulunur. Eğer düzenli olarak uygulanırsa zihninizi, duygularınızı ve bilincinizi yükseltecek ve sizi doğanın bütünüyle uyumlu hale getirecektir.

 

**Merkezimizde kişiye özel yoga seansları verilmektedir.